İşsiz Kalmaya Hazır Mıyız! İstihdam Yüzde 40 Azalacak

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, “Yapay Zeka Küresel Ekonomiyi Dönüştürecek. İnsanlığa Fayda Sağlayacağından Emin Olalım.” başlıklı makalesinde, yapay zekanın dünya çapındaki işleri önemli ölçüde etkileyeceğini, hatta bazılarını yerinden edebileceğini belirtti.

Paratic’in haberine göre Georgieva, yapay zekanın potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak için dengeli politikalara ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, teknolojik bir devrimin eşiğinde olduğumuza dikkat çekti. Ancak, bu teknolojinin işleri yerinden edebileceği ve eşitsizlikleri derinleştirebileceği konusunda da uyarılarda bulundu.

IMF Başkanı, yapay zekanın küresel ekonomi üzerindeki potansiyel etkileriyle ilgili önemli sorular ortaya çıkardığını belirtti. Yapay zekanın hızlı ilerleyişi ve karmaşıklığı nedeniyle net sonuçların öngörülmesinin zor olduğunu ifade etti. Georgieva, “Ancak şu kadarını söylemek mümkün: Yapay zekanın geniş potansiyelini güvenli bir şekilde kullanabilmek için insanlık adına politikalar geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

Georgieva, küresel istihdamın yaklaşık yüzde 40’ının yapay zekadan etkilenebileceğine dikkat çekerek, geçmişteki otomasyon ve bilgi teknolojilerinin sıklıkla rutin görevleri etkilediğini, ancak yapay zekanın yüksek vasıflı işleri etkileme kapasitesiyle diğer teknolojilerden ayrıldığını belirtti. Gelişmiş ekonomilerin, gelişmekte olan piyasalara kıyasla daha fazla riskle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, işlerin yüzde 60’ının yapay zekadan etkilenebileceğini ifade etti.

Georgieva, yapay zekanın gelir ve servet eşitsizliğini etkileyebileceğine dikkat çekerek, “Yapay zeka, gelir dilimleri arasında kutuplaşmaya neden olabilir. Yapay zekadan yararlanabilen işçiler artan üretkenlik ve ücretlerle avantaj sağlarken diğerleri geride kalabilir” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x