İsrail -Filistin savaşında ölü sayısı giderek artıyor

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, dün İsrail’e “Aksa Tufanı” isimli kapsamlı saldırı başlattığını açıklamıştı. Saldırılarda ölü ve yaralı sayısı giderek artıyor.

İşte gün boyu yaşanan gelişmeler:

İsrail Hamas’a ait 120 noktayı vurdu

İsrail ordusu, bugün Gazze Şeridi’nde Hamas’a ait 120 noktaya hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu. Ordu tarafından yapılan yazılı açıklama, Yediot Ahronot gazetesinde yayımlandı.

Açıklamada, savaş uçaklarının, gün boyu (pazar) Gazze’nin kuzeydoğusundaki Beyt Hanun beldesi ve çevresinde 120 hedefi bombaladığı belirtildi.

Onlarca ton roket atılarak gerçekleştiren saldırıda Hamas’a ait hedeflerin vurulduğu, bunların arasında bir tünelin bulunduğu aktarıldı. Açıklamada, Hamas’ın, Beyt Hanun’u, İsrail’e karşı düzenlediği saldırılarda üs olarak kullandığı iddia edildi.

İsrail Cumhurbaşkanı: “Böylesi bir savaş, göz açıp kapayınca kadar bitmez”

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, zor günlerin kendilerini beklediğini, “çok kapsamlı ve geniş bir savaşın göz açıp kapayınca kadar” bitmeyeceğini söyledi. Herzog, Gazze’den İsrail’e yönelik saldırılara ilişkin, halka hitaben bir konuşma yaptı.

İsrail’in bugünlerde içerisinde bulunduğu gelişmelerin, geniş kapsamlı bir savaşın parçası olduğunu dile getiren Herzog, “Böylesi bir savaş göz açıp kapayıncaya kadar bitmez. Düşmanlarımız önemli psikolojik çabalar sarf ediyor; siber saldırı, gerçek olmayan görüntüler ve raporlar yayınlayarak. Bunların tüm amacı içimize korku ve endişeyi salmak” ifadelerini kullandı.

Herzog, “tartışmasız bir gerçek olarak, başarmanın dışında İsrail devletinin başka bir seçeneğinin olmadığını” söyledi.

Rehavete kapılmamalarını isteyen Herzog, kendilerini zor günlerin beklediğini, “düşmana karşı birleşmenin ve tek yumruk gibi hareket edilmesi” gerektiğini kaydetti.

İsrail, Mısır’daki vatandaşlarından derhal ülkeden ayrılmalarını istedi

İsrail, Mısır’daki vatandaşlarına mümkün olan en kısa sürede ülkeden ayrılmaları çağrısında bulundu. Mısır’ın İskenderiye kentinde düzenlenen saldırının ardından İsrail Dışişleri Bakanlığından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Sina başta olmak üzere Mısır’daki İsraillilere ikamet sürelerini kısaltmaları ve en kısa sürede ülkeyi terk etmelerinin tavsiye edildiği kaydedildi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde İsraillilere yönelik saldırılar düzenlenmesi konusunda endişelerin olduğu ifade edilen açıklamada, İsraillilere, planlanan seferlerini yeniden gözden geçirmelerini, Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere seyahat uyarısı yapılan ülkelere gitmemeleri istendi.

Mısır’ın İskenderiye kentinde polisin açtığı ateş sonucu İsrailli 2 turist ile bir Mısırlının hayatını kaybettiği bildirilmişti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 413’e yükseldi

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 413’e yükseldiği bildirildi. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki can kayıpları ile yaralılara ilişkin bilgi verildi.

İsrail’in dünden bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 78’i çocuk, 41’i kadın 413 kişinin yaşamını yitirdiği, 2 bin 300 kişinin yaralandığı belirtilen açıklamada ayrıca, “İsrail’in Filistinli ailelere yönelik gerçekleştirdiği 8 katliamda 54 kişinin öldüğü” aktarılırken, konuya ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x