Her gün 25 bin icra dosyası hazırlanıyor

GEÇİM derdine düşen vatandaşlar, artan faizlere rağmen borçlanmaya devam ederken, borç sarmalından çıkayamanların yolu ise icraya düşüyor. 2024’ün ilk 28 gününde icra dairelerine giden toplam dosya sayısı 718 bin 238’e ulaştı. Yeni yılda her gün ortalama 25 bin dosya icralık oldu. UYAP üzerinden açılan ve icra dairelerinde derdest bulunan toplam dosya sayısı da 21.3 milyona yükseldi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Her dosyasının 1 kişi üzerinden açıldığı düşünüldüğünde, ülkemizde her 4 vatandaşımızdan birinin icralık durumda olduğu ortaya çıkmaktır” açıklamasını yaptı.

‘İCRALIK OLMAYAN KALMAYACAK’

Son bir hafta içerisinde gelen icra dosyası sayısının ise 155.8 bin olduğunu söyleyen CHP’li Gürer, “85 milyon nüfuslu ülkemizde sadece 1 hafta içerisinde 155 binden fazla icra dosyası geliyor. Bu inanılmaz bir rakam. Başka bir ifadeyle günde 22 bin ile 25 bin arası yeni icra dosyası hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

Gürer, “Borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı her geçen gün katlandı. Yılbaşından bu yana icra dosyalarındaki sayısının yüzde 15’lere varan oranda artması, vatandaşın halini net bir şekilde ortaya koyuyor. Yoksullaşan kesimlerde böyle giderse icralık olmayan vatandaş kalmayacak” dedi.

‘İcra dairelerinde yer kalmadı’

ÖMER Fethi Gürer, bankaların icra takibine aldığı alacak tutarının 1 hafta içerisinde 1 milyar lirayı geçerek 19 Ocak haftasına 194.2 milyar liraya ulaştığına dikkat çekti. Gürer, kredi ve kredi kartı harcamalarının 1 hafta içerisinde yaklaşık 4 milyar lira arttığı bilgisini verdi. CHP’li Gürer, 2 bin liranın altında kamu borcu olan vatandaşların borçlarının silindiğini de anımsatarak “İcra dairelerinde yer kalmadı. 2 bin liranın altındaki borçlar da silinmeseydi, demek ki icra dosyaları sokaklara taşacaktı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x