Dolar Sahiplerinin Dili Tutuldu: Birikimini Orada Tutanlar Ters Köşe Olacak!

Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan ABD merkezli Goldman Sachs, 2024 yılına ilişkin Türkiye hakkında dikkat çeken bir rapor yayımladı.

28 Mayıs sonrası göreve gelen yeni ekonomi yönetimiyle birlikte alınan faiz artırım kararlarına ve parasal sıkılaşma adımlarına dikkat çeken banka, 2024 yılında Türkiye’deki enflasyonun beklenenden daha hızlı şekilde düşeceğini işaret etti.

“TÜRKİYE’DE ENFLASYON ÇOK HIZLI DÜŞECEK”

Türkiye’ye yönelik birçok uluslararası kuruluşun medyan enflasyon beklentisinin yüzde 42.6 seviyelerinde olduğunu aktaran Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından oluşturulan Orta Vadeli Program’da yer alan yüzde 33’lük enflasyon tahmininin dahi altına düştü.

Bankanın paylaştığı raporda yer alan ifadelere göre, “TCMB’nin parasal sıkılaşma adımlarının hızı ve etkisi dikkate alındığında, Türkiye’de görülecek enflasyonun beklenenden çok daha hızlı düşeceğini düşünüyoruz ve yıl sonu enflasyonunu %42,6 olan beklentiye nazaran %30 olarak tahmin ediyoruz” denildi.

DOLAR KURUNA ETKİSİ ÇOK SERT OLACAK

Kurum tarafından yayınlanan rapora göre, Türkiye’deki enflasyon beklentilerinin tahmin edilenden daha hızlı şekilde düşecek olması, dolar/TL paritesinde de önemli bir etki yaratacak. 2024 yılı itibarıyla dolar kurunda beklenen yükselişin kısıtlı olacağını belirten dev banka, bu raporu ile yeni yılda yatırımını dolarda tutanları da büyük bir paniğe sürükledi.

Halihazırda yüzde 50 seviyelerini aşan TL mevduatı bir seçenek olarak değerlendiren yatırımcılar, kur tarafında yaşanması muhtemel ataklara karşı birikimlerini Türk lirası tarafında değerlendirmemeyi tercih edebiliyor.

Buna karşın Goldman Sachs tarafından yayınlanan raporun isabetli olması durumunda, dolar tarafında beklenen yükselişin gerçekleşmeyecek olması birikimini TL mevduatında tutanlara kazançlı bir yıl sunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x