Bakan Koca Mısır’da duyurmuştu: Gazzeli kanser hastaları Türkiye’ye geldi

Gazzeli 27 kanser hastası refakatçileriyle birlikte Türkiye’ye geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mısır’daki El Ariş Havalimanı’nda açıklamalarda bulunmuştu.

Bakan Koca burada yaptığı açıklamada, Refah Sınır Kapısı’ndan geçirilen 26 Gazzeli hasta ile 13 refakatçisinin bugün akşam saatlerinde Türkiye’ye getirilmesinin planlandığını söylemişti.

Bakan Koca Gazze’den sevk edilecek bu hastaların, Gazzeli olup Mısır’dan çıkan, bir başka ülkeye tedavi için gönderilen ilk hastalar olacağını da belirtmişti.

Türkiye’nin kucak açtığı mazlumlar Ankara’ya geldi. 13 refakatçisiyle birlikte Gazzeli 27 kanser hastasını taşıyan uçak Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi.

Uçağın inmesinin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Koca, Gazze’den getirilen hastaların tedavilerinin Ankara Şehir Hastanesi’nde yapılacağını söyledi.

“İlk defa Türkiye’den bir gemi Mısır’a gelmiş oldu”

Bakan Koca, El Ariş Havalimanı’nda yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bizim arzumuz, 26 hastanın Türkiye’ye götürülmesi. Bununla ilgili görüşmeler olumlu geçti. Refah sınır kapısından hastalar geçti ve işlemleri yapılıyor. Bugüne kadar 200’e yakın hastane Refah’a ulaştı, geride çok hasta var. İlk defa Türkiye’den bir gemi Mısır’a gelmiş oldu. Umarım yakın zamanda Gazze’nin içinde Refah Kapısı’na yakın bölgede bir sahra hastanesi de kurmak istiyoruz. Yapılacaklar çok fazla, bize çok iş düştüğünü görüyoruz. Bütün çabamızı seferber edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye tarafından Gazze’ye yapılan yardımların koordinasyonunu sağlamak ve kanser hastalarının Türkiye’ye nakli ile sahra hastanelerinin kurulması konusunda görüşme yapmak üzere Mısır’a geldi. Burada Mısır Sağlık Bakanı Halid Abdulgaffar ile bir araya gelen Bakan Koca, daha sonra El Ariş Havaalanı’nda basın mensuplarına açıklamada bulundu. Koca, gün boyunca Mısırlı mevkidaşı ile görüşmeler yaptığını dile getirerek, “Özellikle bizim arzumuz, kanserli çocuk hastalar başta olmak üzere Gazze’de olup Refah Sınır Kapısı’nı geçen 26 hastanın Türkiye’ye götürülmesi. Bununla ilgili görüşmeler olumlu geçti. Bugün, kanserli hastaları Türkiye’ye götürme çabası içerisindeyiz. Bu hastalar Refah Sınır Kapısı’ndan geçti ve şu anda ambulanslarda işlemleri yapılıyor. Zannediyorum, yarım saat veya 1 saat içerisinde hastalar havaalanına getirilmiş olacak. Umarım planladığımız gibi bugün bu hastaları ve 13 refakatçiyi sınır kapısından geçtikten sonra herhangi bir hastaneye uğramadan Türkiye’ye götürme çabasındayız” diye konuşmuştu.

“İsrail Sağlık Bakanı ile yakın iletişim içerisindeyiz”

İsrail, Türkiye ve Mısır’dan oluşan koordinasyon ekibinin uygun hastaların intikali konusunda çalışma yaptığını söyleyen Koca, “Dolayısıyla İsrail Sağlık Bakanı ile de bu anlamda yakın iletişim içerisindeyiz. Bizim arzumuz, savaşın bir an önce bitmesi ve tedaviye ihtiyacı olanlara bu yardımların ulaşılabilir olması. Bunun için Türkiye her türlü yardımı yapmaya hazır. Bugün bu kadar hastanın gelişi sağlanabilir oldu. Bu son derece önemli. Bine yakın kanserli hasta olduğunu biliyoruz. Bundan sonraki süreçte de olabildiğince hastayı Gazze’den Türkiye’ye getirme çabası içerisindeyiz. Umarım bunu gerçekleştirmiş oluruz” ifadelerini kullanmıştı.

“Gazze’nin içerisinde bir sahra hastanesi kurmak istiyoruz”

Bugüne kadar 200’e yakın hastanın geldiğini ancak 20 bine yakın yaralının olduğunu söyleyen Koca, “Geri planda bekleyen çok hasta var. Gazze’den Mısır dışına çıkabilen bugüne kadar hiçbir hasta olmadığını Sağlık Bakanımız (Mısır Sağlık Bakanı) da söyledi. İlk defa Gazzeli olup Mısır’dan çıkan ve bir başka ülkeye tedavi için gönderilen bu hastalar oluyor. Yakın zamanda Gazze’nin içerisinde, Refah Sınır Kapısı’nın yakınında bir sahra hastanesi kurmak istiyoruz. Yapılacaklar çok fazla, bize düşen çok iş olduğunu da görüyoruz. Ülke olarak çabamızı seferber edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Refah Sınır Kapısı’ndan geçen hastaların hastanelerde değerlendirilip uygun olanların Türkiye’ye getirilmesi şeklinde planlama yapıldı. Umarım bunu başarıyla sonuçlandırırız” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x