IŞİD’in “Türkiye sorumlusu” olduğu iddia edilen Kasım Güler’e 30 yıl hapis cezası

Terör örgütü IŞİD’in Türkiye emiri olduğu iddia edilen ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Suriye’de yakalanarak Türkiye’ye getirilen Kasım Güler, ‘silahlı terör örgütü yönetme’ suçundan 21 yıl, ‘nitelikli silah bulundurma’ suçundan da 9 yıl hapis ve 30 bin lira idari para cezasına çarptırıldı.

Kasım Güler, Terörden Arananlar Listesi’nde kırmızı kategoride aranırken MİT’in Suriye’de düzenlediği operasyonda yakalanmış ve 15 Haziran 2021’de Türkiye’ye getirilmişti. IŞİD’in Türkiye emiri olduğu ileri sürülen Güler, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği savcılıkta, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak için itiraflarda bulunacağını söylemişti.

Savcılık ifadesinde, örgütün Türkiye’de sansasyonel eylemler yapmayı planladığını ve çeşitli yerlere silah gömüldüğünü belirten Güler, savcılık sorgusunun ardından çıkartıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanmış ve hakkında, ‘anayasal düzeni ihlale teşebbüs’ suçundan dava açılmıştı. Güler, hakim karşısına çıktığı ilk duruşmada savunma yapmamıştı.

Kasım Güler’in yargılanmasına Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edildi. Mahkeme heyeti, bugünkü duruşmada kararını açıkladı.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen ve örgütte yöneticilik yapmadığını savunarak tahliyesini talep eden Güler’e, ‘silahlı terör örgütü yönetme’ suçundan 21 yıl, ‘nitelikli silah bulundurma’ suçundan da 9 yıl hapis ile 30 bin lira idari para cezası verildi. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir