Erdoğan’ın çıkışı sonrası AB’den ılımlı mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün TBMM’nin 28. Dönem 2. Yasama Yılı açılışı dolayısıyla Meclis Genel Kurulu’ndaki konuşmasında “(AB) Eğer, artık iyice lafta kalan tam üyelik sürecini sonlandırmak gibi bir niyetleri varsa, işin o tarafı da kendi bilecekleri iştir” demişti.

Erdoğan, “Biz, demokrasi, adalet ve özgürlükler noktasında Kopenhag Kriterlerini gerekirse Ankara Kriterleri yapar yine yolumuza devam ederiz.” ifadelerini kullanmıştı.

AB’den ılımlı mesajlar

Avrupa Komisyonu sözcülerinden Ana Pisonero, basın toplantısında, Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamalar ve Türkiye’nin üyelik süreciyle ilgili soruyu yanıtladı.

Türkiye ile karşılıklı yarara dayalı ilişki kurulmasının ve Doğu Akdeniz’de istikrarlı ve güvenli ortamın sürdürülmesinin AB’nin çıkarına olduğunu belirten Pisonero, “AB, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, uluslararası hukuka ve bölgesel istikrara yönelik taahhütler temelinde ortak refah ve istikrara yönelik yapıcı bir ilişkiye doğru ilerlemek amacıyla Türkiye ile ilişki kurmaya hazırdır.” diye konuştu.

Pisonero, Avrupa Komisyonu’nun stratejik ve ileriye dönük şekilde ilerlemek amacıyla AB-Türkiye ilişkilerinin gidişatına ilişkin hazırladığı raporla ilgili çalışmaların sürdüğünü, bunun yanı sıra yakın zamanda genişleme paketi çerçevesinde Türkiye’ye yönelik yıllık raporun da yayımlanacağını anımsattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x