Bağlarını don vuran üreticiler: Manisa afet bölgesi ilan edilsin

‘Kuru üzümün başkenti’ olarak bilinen Manisa’nın Sarıgöl, Alaşehir, Ahmetli, Gölmarmara ve Saruhanlı ilçelerindeki yeni filizlenmeye başlayan üzüm bağlarını don vurdu.

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, Ahmetli İlçe Başkanı Halil Buran, Ziraat Odası Başkanı Adnan Ünsal ile Gölmarmara İlçe Başkanı Hayati Uyar ve Ziraat Odası Başkanı Erdal Ziyan ile birlikte Ahmetli ve Gölmarmara ilçelerinde incelemelerde bulundu ve don nedeniyle yüzde 80 ile yüzde 100 arasında hasar oluştuğunu söyledi. Başevirgen, “Yıllardır yüzü gülmeyen üzüm üreticisini şimdi de don vurdu. 29 Mart gecesi yaşanan soğuk hava dalgası Manisa’nın bütün ilçelerinde etkili oldu. Geçimini bağcılıktan sağlayan 25 bin ailenin hemen hepsinin bağında üzüm kalmadı. Üreticiler Manisa’nın afet bölgesi ilan edilmesini istiyor” diye konuştu.

“SENEYE ÜZÜM VERECEK YEDEK GÖZLER BİLE GİTTİ”

Ahmetli ve Gölmarmara ilçelerinde zarar görmeyen bölgenin neredeyse olmadığını söyleyen Başevirgen üzüm üreticilerinin dertlerini dinledi. Üretici “Masraf ettik don vurdu. Üzümde zaten moraller bozuk, para etmiyor. 29 Mart gecesi don oldu. Şu ana kadar 40 dönüm bağa 50-60 milyardan fazla masraf yaptım. Gübrenin torbasını 700 liraya aldık. Budak yaptırmak 400-450 lira. Bağlaması 300-320 lira. Maliyetlerimiz çok yüksek olmasına rağmen üzüm 18-20 lira. Şimdi bu don olayıyla bu seneki üzümlerin yanında seneye üzüm verecek yedek gözler de gitti” ifadelerini kullandı.

“GEÇEN SENE TARSİM’DEN BEŞ KURUŞ ALAMADIK”

Primlerin yüksekliği, hasar karşılama oranının düşüklüğü ve eksperlerin bilgi ve donanım bakımından yetersiz oldukları için TARSİM sigortası yaptırmadıklarını söyleyen Ahmetli Ziraat Odası Başkanı Adnan Ünsal, “5 bin dönüm bağda hasar var. En az hasar gören yerler yüzde 80-90 hasarlı. Kimse TARSİM yaptırmadı. Geçen sene hem kırağı, hem don vurdu. Ahmetli’de herkes TARSİM yaptırmıştı. Bağlarda Yüzde 60-70 zarar vardı. Hasar olmasına rağmen beş kuruş para vermediler bize. Bu yıl da primler yüksek diye yaptırmadık. Sadece bankalardan kredi alanların tarım sigortası var. Onlar da mecbur oldukları için yaptırdılar” dedi.

“TRAKTÖRÜMÜZÜ HAYVANIMIZI SATARAK BORÇ ÖDEYECEĞİZ”

“DEVLET DESTEĞİNİN ARTMASI GEREKİYOR”

Gölmarmara Ziraat Odası Başkanı Erdal Ziyan ise CHP’li Başevirgen ile incelemelerde bulunduktan sonra yaptığı değerlendirmede,”29 Mart gecesi yaşanan soğuk hava dalgası, maalesef sadece Gölmarmara değil Manisa’nın bütün ilçelerini, 25 bin üzüm üreticisi aileyi vurdu. Gölmarmara’da yüzde 30 ile yüzde 100 arasında hasar alan bölgeler var. Üreticilerimiz bu yıl bağlardan üzüm alamayacak. Önümüzdeki yıl için bağlara yeniden masraf etmek zorunda ki ürün alabilsin. Çiftçi don sigortası yaptırdığında dekarda bin lira gibi bir maliyet çıkıyor. Çiftçiler de bu maliyetten ister istemez kaçıyor. Devlet desteğinin artması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİ GIRTLAĞA KADAR BORÇ İÇİNDE”

Kredi borcu olmayan çiftçinin olmadığını, herkesin gırtlağa kadar borç içinde olduğunu söyleyen Ziyan, “Bu tip zararlardan sonra yapılandırma yapılıyor fakat zarar ne kadarsa borcun da o kadarı yapılandırmaya alınıyor. Çiftçinin ne kadarlık borcu varsa,6 o kadarlık ötelemeye ihtiyacı var. Üreticiler çoğunlukla Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlu. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor. Her zaman böyle afetler yaşanmıyor bağcılıkta. En son 8 yıl önce böyle bir afet yaşadık. 25 bin aile çok zor durumda. Çiftçi ve üreticiye mutlaka destek verilmeli. Manisa acilen afet bölgesi ilan edilmeli.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir